ledna 3, 2023

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, přináší tradiční analýzu nově vstupujících značek na tuzemský maloobchodní trh za uplynulý rok. Segment módy a doplňků zaznamenal i pro tentokrát nejvíce změn. Nabídku obchodů rozšířily třeba American Vintage, Jott či Jacadi Paris. Hlavní událostí na high street bylo otevření butiků s luxusní módou Chanel a Balenciaga v Pařížské ulici. Nicméně na své si přišli také milovníci dobré gastronomie, sportovních automobilů či elektroniky.


 

„I přes doznívající pandemii covidu-19 a nastupující výzvy související s rostoucí mírou inflace a provozními náklady, přicházejí do Česka nové zahraniční značky stále ve velkém počtu. Ty i nadále považují tuzemsko za pomyslnou bránu do regionu střední a východní Evropy, kde si testují svůj potenciál. Z hlediska načasování byl vloni nejúspěšnější druhý kvartál, během kterého se retailový trh rozrostl o více než deset nových brandů,“ komentuje Jan Janáček, vedoucí retail sektoru a týmu maloobchodních pronájmů v CBRE, a dodává: „Naprostá většina nově příchozích značek mířila do Prahy. Do té se po pandemii znovu vrátili turisté a současně zde nechybí ani tradičně vysoká kupní síla obyvatelstva. Výjimku představovala rakouská značka iFlow, specializující se na sportovní módu a doplňky, jež si pro vstup na český trh vybrala Freeport Fashion Outlet v Hatích anebo německá QS by s.Oliver, která otevřela tento svůj koncept jako první v OC Futurum Kolín.“

 

Nejvíce nových značek pocházelo z Francie


Vesměs většina brandů k nám vloni přišla ze západní Evropy, především z Francie. Kromě prodejců módy a doplňků šlo především o velkoobchod s kávou L'OR, jež ve spolupráci s Filipem Sajlerem zahájil provoz kavárny na pražském Pankráci, dále specialistu na pánve a kuchyňské spotřebiče Tefal, který otevřel svůj vlastní specializovaný obchod a dále výrobce niche parfémů a svíček Diptyque anebo showroom se sportovními automobily Alpine. Ovšem dvě značky přibyly také od našich sousedů ze Slovenska: Materasso s nabídkou matrací a postelí a dále GymBeam Fitness Hub se sportovní výživou a doplňky. Výjimkou mimo evropský kontinent byla americká značka HP specializující se na elektroniku a výpočetní techniku.

 

Převažovala móda a doplňky, s odstupem pak vybavení do domácnosti


Z hlediska jednotlivých segmentů pocházelo nejvíce značek z módního odvětví. Ať už šlo o American Vintage, QS by s.Oliver, Jott, Jacadi Paris (zaměření na děti) anebo prodejce sportovní módy a doplňků iFlow a Sport Vision. Současně došlo k otevření dlouho očekávaných butiků s luxusním zbožím Chanel a Balenciaga v Pařížské ulici a také první pobočky klenotnictví Teilor. Druhým nejvíce zastoupeným sektorem bylo vybavení do domácnosti, kam kromě již zmiňovaných značek Diptyque, Materasso a Tefal patří také polský brand Home&You prodávající bytové doplňky a dekorace. V segmentu gastronomie přibyl nový provozovatel italských kaváren Caffé Pascucci. Oblast služeb rozšířilo tatérské studio Cleopatra Ink původem z Turecka a všechny děti potěšilo otevření prvního specializovaného obchodu legendární dánské značky LEGO v nákupním centru Westfield Chodov.

 

Další pozitivní zprávou je, že nové značky, které do Česka přišly již v roce 2021, vloni dále expandovaly. Třeba irský řetězec s dostupnou módou Primark, jež své tuzemské působení zahájil v Praze na Václavském náměstí, v září otevřel další pobočku v Brně. Současně také počet značek opouštějící český trh se v meziročním srovnání nijak dramaticky nezměnil a pohyboval se na obdobné úrovni jako v roce 2021. Z trhu mj. odešla americká značka cestovních zavazadel Samsonite, rakouský prodejce sportovního vybavení Hervis Sport, řetězec supermarketů s mraženými potravinami Iceland anebo síť rybích restaurací Nordsee. Činnost také ukončil anglický módní brand T.M.Lewin, ovšem jeho pokračovatelem bude nově založená značka Anthony's.

 

„Výhled na následující období je z pohledu očekávaných vstupů nových značek relativně slibný a třeba již nyní víme o chystané expanzi oblíbeného amerického operátora s rychlým občerstvením Popeyes, který doplní známou trojku McDonald’s, KFC a Burger King. Vstoupit do Česka plánuje i síť italských pizzerií Rossopomodoro. Dobrou zprávou je také podařená záchrana tuzemské značky Kara, o kterou se postaral její původní majitel Zdeněk Rinth ve spolupráci se skupinou Natland. Budeme věřit, že stejně úspěšný bude i v uvažovaném znovuvzkříšení dříve velmi oblíbeného Pietro Filipi, které mělo na českém módním trhu výborné jméno,“ uzavírá Jan Janáček.

$name