ledna 14, 2021

Lidé tráví čím dál víc času uvnitř, a tak není divu, že se rostliny staly nedílnou součástí komerčních budov – vnášejí sem alespoň trochu přírody. Přečtěte si, jaká zeleň by neměla ve vašem interiéru chybět a jak o ni správně pečovat.Živé rostliny v kancelářích přinášejí řadu fyzických i psychologických výhod. Už to nejsou jen dekorativní předměty v barevných umělohmotných květináčích, kterých si nikdo nevšímá. I díky kreativním projektům čím dál víc zaměstnanců oceňuje, když se v jejich přítomnosti nachází alespoň trochu zeleně. Za zmínku stojí například laboratoř Haenke nebo studio Plevel, který rostliny vnímá jako umění a dokazuje, že se do nich vyplatí instalovat.

Studie zabývající se působením rostlin na člověka navíc uvádějí hned několik faktorů, které zlepšují produktivitu zaměstnanců. Jedním z nich je jejich vizuální stránka. Pestré odstíny zelené dodávají pracovišti meditativní a uklidňující atmosféru a působí dobře jak na návštěvy, tak i na klienty.

Vědci z Washington State University rovněž zjistili, že rostliny pomáhají snižovat míru stresu v pracovním prostředí. Účastníci jejich studie měli dokonce nižší krevní tlak, pokud pracovali v místnostech s rostlinami.  Přítomnost zeleně jim zároveň pomáhala zlepšit koncentraci.

Se stresem souvisí i další vlastnost rostlin, a sice čistění vzduchu. Moderní kancelářské budovy s nedostatečnou ventilací mohou obsahovat až desetkrát více znečišťujících látek než venkovní vzduch. Běžně jde o oxid uhličitý vydechovaný uživateli kanceláří, těkavé organické látky uvolňující se ze stavebních a interiérových materiálů a úklidových prostředků. Chcete vylepšit kvalitu ovzduší ve vaší kanceláři? Nakupte do ní rostliny. Nejen že škodlivé látky odstraní, ale pomáhají také stabilizovat úroveň vlhkosti.

Neméně zajímavou schopností rostlin je také snižování hladiny hluku. Rostliny umístěné v místnostech s tvrdými povrchy, jako jsou podlahy z tvrdého dřeva nebo betonové stěny, pohlcují ruchy v budově i zvuky ulice, a brání tak narušování produktivity zaměstnanců.

A které rostliny byste si do kanceláře měli pořídit?

1. Břečťan popínavý (Hedera helix)

Většina z nás vnímá břečťan jako rostlinu, která roste především venku, popíná fasády domů a tvoří živé zdi. Dá se však pěstovat i uvnitř a v květináčích. Je ideálním druhem pro začátečníky a jeho rychle rostoucí listy dokážou během krátké doby zaplnit velký prostor. Nejlépe se mu daří při pokojové teplotě na světlém místě, kam nedopadá přímé slunce. Pokud se ve vaší kanceláři v zimě hodně topí, je dobré ho pravidelně rosit. Substrát byste měli udržovat vlhký, ale dejte si pozor na to, abyste ho zbytečně nepřelévali. Výhodou břečťanu je, že je to popínavá rostlina, a tak si můžete vyhrát třeba s bambusovými tyčemi, kolem kterých se bude postupně ovíjet.

2. Tchýnin jazyk (Sanseviria)

Pro mnohé symbol starých časů, ale zároveň jedna z nejskromnějších pokojových rostlin, která vydrží řadu omylů nezkušených pěstitelů. Věděli jste, že k nám tento druh doputoval až z tropické západní Afriky? V květinářstvích se dnes prodává hned několik druhů a všechny mají společnou odolnost vůči škůdcům a onemocněním. Tchýniným jazykům prospívá rozptýlené světlo a nevadí jim ani lehký polostín. Daří se jim při teplotě 15 až 25 °C, v zimě snesou okolo 14 °C. Od jara do zimy je mírně zalévejte, v zimě pak intenzitu zalévání snižte na jednou za dva až tři týdny podle teploty vaší kanceláře. Rostlina nepotřebuje rosit, ale zaslouží si čas od času otřít od prachu. Pozor si ale dejte na to, aby se voda nedostala do středu růstové růžice. Rostlina by pak mohla začít hnít.


3. 
Bambusová palma (Rhapis excelsa)

Bambusová palma patří mezi nenáročné pokojové palmy a na území České republiky se úspěšně pěstuje už několik let. Sice trvá déle, než vyroste, ale nakonec může dosáhnout až výšky 1,80 metru. Snese stinné podmínky i nedostatek vláhy. Ideální je pro ni jasné rozptýlené světlo. Pokud se nachází v teplejší místnosti, vyžaduje více vlhkosti. Proto ji prospěje častější rosení nebo vlhké oblázky, které můžete umístit do květináče. Pokud na ni bude vzduch v místnosti příliš suchý, poznáte to podle toho, že jí začnou blednout listy. Výhodou bambusové palmy je, že často vytváří odnože, díky kterým ji můžete snadno množit.

4. Lopatkovec (Spathifyllum)

Lopatkovci stačí nepřímé světlo a vlhko. Patří mezi rostliny, u nichž studie prokázaly, že se výrazně podílejí na čistění vzduchu. Vyhovuje mu běžná pokojová teplota nad 20 °C a dařit se mu bude u severního, východního nebo západního okna vaší kanceláře. Protože pochází z oblasti deštných pralesů, je nejlepší jeho listy postříkat rozprašovačem a zalévat ho jednou týdně. Pokud mu začnou žloutnout lístky, přesaďtě ho na jaře do většího květináče. Hnědé lístky upozorňují na málo vody nebo na přelévání. Před zaléváním proto můžete rukou vyzkoušet, do jaké míry je substrát v květináči vlhký, a podle toho poznáte, jak květinu zalít. Za trochu náročnější péči se vám lopatkovec odvděčí krásnými bílými květy.

5. Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum)

Podobně jako břečťan, i šplhavnice patří mezi rychle rostoucí popínavé pokojovky. Listy má ve tvaru srdce a sluší jí to v takzvaných macramé závěsných květináčích nebo na poličkách. Je lepší umístit ji spíše do vyšších míst, protože není vhodná pro zvířata. Nejradši má světlé místo bez přímého slunce, ale zvládne se přizpůsobit i tmavším koutům. Má ráda pokojovou teplotu a rosení. Specialitou této vyšlechtěné rostliny je, že díky bílkovině 2E1 odstraňuje ze vzduchu rakovinotvorné látky, jako je benzen nebo chloroform. Podle vědců jedna tato rostlina zlikvidovala 82 % chloroformu během tří dnů a 75 % benzenu po osmi dnech. 

6. Monstera Skvostná (Monstera deliciosa)

Kdo by dnes nechtěl mít v interiéru monsteru? I tato elegantní rostlina s lesklými zelenými listy s hlubokými trhlinami prospívá lidskému zdraví, ale ne každý ji dovede správně pěstovat. Monsterám se daří v teple, vyhovují jim teploty mezi 20 až 30 °C. Pozor ale na nedostatek světla: ve stínu se jim špatně vyvíjejí listy a nevytvářejí se na nich typické trhliny, zatímco příliš slunečního záření způsobuje žloutnutí listů. Nedávejte ji blízko radiátorům. Během zimy byste monsteru měli rosit každý den a zalejte ji vždy, když je svrchní část půdy v květináči vysušená. A pokud jsou ve vaší přítomnosti zvířata nebo děti, hlídejte je, aby ji nezkoušely ochutnat – všechny její části kromě zralého ovoce jsou totiž pro člověka toxické.