března 14, 2022

Florentinum je elegantní nadčasovou stavbou a výjimečným prostorem pro obchodníky, hlásící se k dědictví evropské kulturní tradice. Tento moderní obchodně-administrativní devítipodlažní palác s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou se nachází v centru Prahy 1 mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci. Společnosti Penta Investments trvala stavba o celkové rozloze 126 000 m2 podlažní plochy rok a půl. Autorem je studio Cigler Marani Architects.


Co stálo na místě dnešního Florentina dříve?

Florentinum vyrostlo v pražské části Florenc na místě bývalého objektu České typografie, kde sídlil i deník Rudé Právo. Od 90. let 20. století objekt obsadily deníky jako Hospodářské noviny, Večerník, Lidová demokracie či Český deník.

Florenc v katastru Nového města vznikala již v průběhu 14. století z iniciativy Karla IV. V druhé polovině 19. století vznikla soustředěná zástavba, tvořící hlavní obchodní cestu z centra Prahy na východ. Jedná se o dnešní ulice Na Poříčí a navazující Sokolovskou. Tato čtvrť si tak získala status reprezentativní městské části. Původní komplex, mezi Masarykovým nádražím a ulicí Na Poříčí, se skládal ze šesti kancelářských budov, skladů a továrních hal. Budova České typografie byla ale často vnímaná jako urbanistický omyl, hyzdící historickou část města a již při své výstavbě koncem 80. let narážela na odpor oborníků z řad architektů a památkové péče. Demolice komplexu České typografie započala v roce 2012 a začátkem roku 2014 došlo k otevření nového administrativního areálu Florentinum.

Po výstavbě se Florentinum stalo největším kancelářským komplexem v Praze postaveným v jedné stavební etapě. Výstavba areálu stála přibližně 5,5 milard korun. Později v listopadu roku 2016 budovu odkoupila od skupiny Penta Investments čínská firma CEFC. Odhadovaná cena transakce byla vyčíslena na 7,6 miliardy korun.
Florentinum_kancelarska_budova_pronajem

Florentinum dnes

Jeho součástí je kromě rozlehlých kancelářských prostor i obchodní galerie, restaurace nebo prostorné náměstí Piazza. Komplex Florentina tvoří několik budov propojených s organicky tvarovanými žebrovými věžemi. Devět kancelářských podlaží je situováno podél impozantního vnitřního náměstí se zelení, známého jako Desfourská zahrada, která byla pojmenována po vedlejším Desfourském paláci z roku 1845, který se částečně zachoval. Západní křídlo a zahradní pavilon však byly zničeny již během výstavby komplexu České typografie.
Florentinum_3

Oproti původní stavbě Florentinum více respektuje ráz městské čtvrti a nevyčnívá nad okolními domy. Potenciálem projektu bylo obohatit vzhled centra Prahy a pozvednout ráz jeho okolí. Pro okolního území byl tento developerský projekt důležitým krokem k celkové renesanci lokality. Pojmenování Florentinum vychází z oblastního názvu Florenc, odkazujícího na významné italské město, a zároveň tak asociuje centrum evropské renesance.