ledna 11, 2022

Administrativní budova Corso Karlín v Křižíkově ulici v městské části Prahy 8 – Karlín je součástí ambiciózního projektu Nový Karlín, jenž zahrnuje renovace celého rozlehlého areálu bývalé továrny ČKD, a získala ocenění „Best of Realty 2001“ a „Stavba roku 2001“


Proměna opuštěné průmyslové haly v moderní kanceláře

Jedná se o zdařilou ukázku inspirativní revitalizace industriálního prostoru doplněnéhoo moderní kanceláře. Autory přestavby jsou světoví architekti Ricardo Bofill a Pierre Carniaux.Dnes poskytuje se svou plochou 9 300 m2 ve čtyřech podlažích, doplněnou parkovacími stáními i podzemními parkovacími plochami, dostatečný prostor řadě prestižních firem.
corso_karln

Historie „Plechárny“

Budova v Karlíně s půvabným štítem vznikla kolem roku 1890. Tato jednolodní hala sloužila k výrobě plechových kotlů. Odtud pochází původní název „Plechárna“. V té době byla jejím majitelem firma Breitfeld a Daněk. Nakonec se stejně jako ostatní tovární objekty v této lokalitě stala součástí závodu ČKD Dukla, který zabíral rozsáhlý areál v místech ulic Křižíkovy, Thámovy a Pernerovy.

Historiská hala s výrazným štítem orientovaným do Křižíkovy ulice prošla řadou úprav. Patrně v období první republiky byla nově zastřešena ocelovými vazníky do tvaru mansardy se světlíkem ve vrcholu. Poslední přestavba a moderní konverze v letech 1999 až 2000 dala objektu nové využití administrativní budovy.
corso_karlin_2

Zachovány zůstaly uliční štítové průčelí i boční stěny, do tohoto rámce byl vložen kvádr se čtyřmi podlažími, která jsou propojena ústřední halou.  Nad hlavní římsy bočních průčelí vystupuje transparentní a lehká konstrukce, která však nepřevyšuje původní hřeben střechy a neruší obnovený štít. Ve výsledku došlo k radikální přestavbě již nevyužívané haly a vznikl působivý objekt propojující historické prvky a lehké moderní konstrukce.

Mezi největší nájemce dnes patří společnosti Dial Telecom, Euro Center Prague nebo ICON Communication Centers.