června 29, 2022

Pracovní prostředí hraje důležitou roli v produktivitě zaměstnanců. Firmy investují nemalé prostředky do svých kanceláří, aby zvýšily motivaci, výkonnost a posílily loajalitu svých zaměstnanců. Během našich životů strávíme ve vnitřních prostorách až 50 % našeho času, a to má zásadní vliv také na naše zdraví, jak fyzické, tak mentální.

Zejména v posledních dvou letech se požadavky na pracovní prostředí významně proměnily. Je kladen větší důraz na bezpečnost, hygienu a pracoviště se přizpůsobují hybridním formám spolupráce. S tím, aby pracoviště motivovalo své uživatele k lepším výkonům a oni se do něj rádi vraceli, pomáhá obor Workplace Strategies nebo česky Poradenství v oblasti pracovního prostředí.


Přestože tento obor není veřejnosti tolik známý, během posledních několika let se v něm vyprofilovala řada expertů, kteří pomáhají menším firmám, ale i prestižním korporacím se změnami jejich pracovního prostředí. Poptávka po specialistech v tomto oboru se zvyšuje a náš Workplace Strategies tým se díky tomu opět rozrůstá. Našich expertů Filipa Mušky, Hany Kovářové, Kristíny Pevné a Kateřiny Kořánkové jsme se proto zeptali na to, co práce Workplace Consultanta v CBRE obnáší a jak vypadá jejich typický pracovní den.

Na začátku jsme naťukli, co si pod pojmem Workplace Strategy představit. Doplnili byste to o svůj pohled?


Kristína: Nejdříve se snažíme pochopit, jakým způsobem klient pracuje a jaká je jeho vize. Poté je naší prací na míru navrhnout, z jakých „kostek Lega“, a v jakém poměru by se mělo skládat klientovo pracovní prostředí. Tedy kolik by měl mít klient v kanceláři pracovních míst, kolik zasedacích místností, telefonních budek apod. Klientovi dokážeme i doporučit, jak velkou plochu kanceláře potřebuje.

Filip: Kristína to popsala přesně. Já bych doplnil snad jen, že kromě poznání a pochopení klienta, musíme poznat i budovu – její silné a slabé stránky, limity i příležitosti.

Snimek obrazovky 2022-06-29 v 120858

Jaký profil by měl ideálně Workplace Consultant mít?


Hana: Z mého pohledu se v dobrém Workplace Consultantovi snoubí tři nejdůležitější kvality – umění se na věci dívat z širší perspektivy (tedy trochu se oprostit od detailu), umění empaticky naslouchat a zároveň také dobře komunikovat. Tímto způsobem dokážeme správně vnímat, co klient potřebuje a to mu zároveň i dobře vysvětlit. Jeho pochopení buy-in konceptu je klíčové pro úspěch celého projektu. Toto je v kombinaci s architektonickým vzděláním ten správný koktejl dovedností pro naší profesi.


"Když trochu zobecním Hanky popis, Workplace je o kombinaci technických znalostí, architektonického citu, představivosti, kreativity a komunikačních dovedností,"
doplňuje Filip Muška.

 

Jak vypadá běžný pracovní den Workplace Consultanta v CBRE?


Kristína
: Pracovní rutina se mění podle toho, v jaké fázi projektu se nacházíme. Všeobecně máme velké množství schůzek s klienty, ale i týmových kreativních schůzek. Po zbytek času tvoříme materiály, které poté prezentujeme klientům.

Snimek obrazovky 2022-06-29 v 114827
Hana: Jako Workplace Consultanti málokdy sedíme na jednom místě – většinu času trávíme na schůzkách s klienty (ať už virtuálních nebo osobních), kde nasáváme znalosti o firmě. Nad těmi pak v týmu brainstormujeme a snažíme se z konceptu vytěžit maximum. Zbytek našeho času vyplní kompletace a zpracování nápadů a myšlenek do přehledných materiálů, které prezentujeme klientům. Jak říkala Kristína – aktivity se v průběhu projektu mění a každý projekt je svým způsobem unikát. Běžně ale pracujeme na dvou až třech projektech najednou a zpravidla se nestává, že by se projekty sešly ve stejných fázích. Mix činností tak v průběhu roku zůstává dost podobný.

Jak funguje váš tým?


Filip: Skvěle! :) Jako vedoucí musím říct, že tým je to, co mě na práci pro CBRE baví nejvíc. Mám obrovské štěstí, protože si lidsky i profesně skvěle rozumíme. Upřímnost a loajalitu kolegů se snažím vracet otevřeností, důvěrou a maximální svobodou v tom kde, kdy a jak kolegové mohou pracovat.

Kristína: Zbožňuju náš tým! Nedokážu si představit lepší kolegy! Fungujeme hodně týmově – dost spolupracujeme, pomáháme si a vycházíme si vstříc. Snažíme se, aby na jednom projektu pracovali vždy dva kolegové (junior a senior). Seniornější z nich projekt vede, více komunikuje s klientem a dává tak méně zkušenému kolegovi možnost sledovat průběh a učit se. Junior dává seniorovi podporu při zpracovávání materiálů a při přípravě na schůzky. A pak je tu Filip, náš úžasný šéf a mentor, který se o nás zajímá nejen po profesní, ale také po osobní stránce. Podporuje nás, rozvíjí a posouvá kupředu. Je to člověk, od kterého se stále učíme. Prostě a jednoduše – pod Filipem pracovat chceš!

Snimek obrazovky 2022-06-29 v 114439

Co vás na vaší práci baví?


Kristína: Její různorodost. A nejvíc ten pocit, že můžeme zaměstnancům klientů zlepšit pracovní prostředí a tím pozitivně ovlivnit jejich život. I když to tak sami na začátku často nevidí.

Kateřina: Baví mě kreativní příprava! Velmi zajímavá je ale i spolupráce s našimi klienty, kterými jsou často i velké společnosti, kterým můžeme tak trochu „nakouknout do kuchyně“.

Filip: Kromě vedení týmu rád poznávám nové lidi, jejich firmy i vize. Je to neuvěřitelně pestré! Nejraději mám fázi vymýšlení koncepce, když už máme posbírané všechny informace a skládáme to dohromady. Je to jako když při skládání puzzle – máte hotové to jednobarevné pozadí a už vám do
sebe začnou zapadávat jednotlivé díly.

Na jaké projekty, které můžete zmínit, jste pyšní?


Hana: Já jsem nejvíce pyšná na projekt pro jednu významnou právnickou společnost, které jsme s Filipem připravovali koncept sdíleného pracovního prostředí. Sdílení míst je ale pro právníky tak trochu sprosté slovo. Díky naším znalostem a expertíze jsme jim přesto byli schopni navrhnout unikátní pracovní prostředí, které je téměř jediné svého druhu, skvěle funguje a zaměstnanci jsou v něm spokojeni.

Filip: Zní to sice asi jako klišé, ale já jsem pyšný na každý projekt, kde se nám podaří zlepšit a zpříjemnit život lidem, pro které prostředí navrhujeme. Někdy je to jen malý krůček, někdy se nám povede udělat obrovský skok dopředu. Když si ale uvědomím, že v dané kanceláři někteří tráví 8 hodin denně, několik let, je pro mě i malý krok úspěch, na který jsem hrdý.

Zaujala vás práce Workplace Consultanta a rádi byste se stali součástí tohoto týmu? Neváhejte se ozvat Šárce Vítkové nebo Filipovi Muškovi.
Aktuálně otevřené pozice v oblasti Workplace Strategies najdete na našem kariérním portálu.