května 9, 2022

Čeká vás stěhování nebo zřizování nové pobočky. Rozhodli jste se pro pronájem, ale moc se nevyznáte v komerčních nemovitostech a smlouvách. Co teď? Pokud si necháte poradit od realitního agenta, můžete ušetřit a předejít problémům. 


Realitní agenti za sebou mají zkušenosti s desítkami, někdy i stovkami pronájmů – od kanceláří přes retailové a industriální prostory. Moc dobře tedy vědí, jak pronajímatelé nemovitostí postupují a kdy se nájemce může dostat do problémů. S jakými finančními a nefinančními aspekty vám může agent pomoct?

Pomůže vám vybrat vhodnou budovu


Profesionálové z oboru komerčních realit mají přehled jako nikdo jiný. Když jim popíšete, jak to chodí ve vaší firmě a jaké jsou vaše preference, nabídnou vám celou škálu budov, které by vám mohly vyhovovat. Tedy pokud jste se už definitivně nerozhodli sami.

Ukáže vám, jak plánovat


Šikovný a zkušený realitní konzultant vám pomůže naplánovat vyjednávání tak, abyste se nedostali do časového presu a začali nový nájem shánět s dostatečným předstihem. Proto je vhodné
odborníka oslovit již ve chvíli, kdy začínáte přemýšlet o stěhování nebo pronájmu nového prostoru. Pokud má vaše firma více než sto zaměstnanců, dejte si na výběr nové nemovitosti aspoň dva roky. Nájemní smlouvu za pomoci agenta pak budete vyjednávat zhruba tři až čtyři měsíce.

shutterstock_1549741151
(Zdroj: Shutterstock)

Zná nájemní smlouvy jako nikdo jiný


Konzultanti se vyznají v paragrafech, hvězdičkách pod čarou a významových nuancích.
Své klienty podporují při vyjednávání smluv, pomáhají implementovat důležité pasáže, které pro klienty mohou být důležité. Anebo dokáží vyhodnotit, jestli je podle smlouvy možné prostory nabídnout k podnájmu jiné firmě – třeba v případě, že se vám přestane byznysově dařit. Vyjedná za vás i krátkodobé prodloužení nájemní smlouvy. To se hodí například tehdy, když se protáhne stavba nové budovy, do které se má firma stěhovat.

Realitní agent s vámi navíc dořeší i vše potřebné po skončení nebo rozvázání nájemní smlouvy.  „Málokdy se myslí na to, aby bylo ošetřené i ukončení nájemní smlouvy a že by mělo mít jasně daná pravidla. V takových případech může nájemce narazit,“ upozorňuje Helena Hemrová, Head of Advisory & Transaction Services – Office. 

Můžete díky němu ušetřit


Realitní agent se pro vás bude snažit co nejvýhodnější podmínky, a díky tomu můžete výrazně ušetřit.


"Pokud je konzultant zapojený do procesu už od začátku, může klient dosáhnout značných úspor. V případě jednoho klienta, který si pronajímal průmyslovou nemovitost, se nám na základě tržní situace a velikosti projektu povedlo ušetřit 2,5 milionů eur,"
říká Jan Hřivnacký, Head of Industrial Leasing


Výše úspory je vždy individuální a agent by měl být schopen realisticky posoudit, v jaké tržní pozici se klient nachází a dle toho určit vyjednávací strategii. Toto je z mého pohledu jedna z hlavních rolí agenta.“ popisuje Jan Hřivnacký, Head of Industrial Leasing


shutterstock_1667518279
(Zdroj: Shutterstock)

Pokud si zkrátka na pomoc zavoláte profesionála, můžete ušetřit čas i peníze. A raději je pak investovat například do funkčního vybavení a prostředí, které bude zaměstnance bavit i motivovat.  

Potřebujete vědět víc? Neváhejte se nám ozvat.