dubna 6, 2022

Málo místa, zastaralý design nebo třeba snaha přilákat nové talenty. To všechno jsou důvody, proč se pustit do rekonstrukce kanceláří. Na co myslet, aby se povedla?


Refurbisment. Renovace. Rekonstrukce. Tři pojmy, které označují víceméně to samé: změnu podoby kanceláří. Podívejte se, jak postupovat, abyste z nového prostoru měli radost vy i zaměstnanci. A taky aby se investice vyplatila.

Určete, co očekáváte

Nejprve byste měli určit, co od prostoru očekáváte a jaké jsou cíle rekonstrukce. Přejete si například zapojit víc vyspělých technologických řešení? Nebo lépe odpovídat na aktuální HR témata, protože vám ve firmě chybějí talentovaní lidé, kteří často slyší na atraktivní pracovní prostředí? Či vám jde jen o zcela praktické zmenšení nebo zvětšení? Častým důvodem pro rekonstrukci bývá i snaha zlepšit bezpečnost budovy a marketing – třeba snaha profilovat se jako zelená značka.

„Až když je známá strategie rekonstrukce, je možné nastavit technické řešení, budget a správný timing. Plánovací fáze je nejdůležitější,“ říká Simona Šedivá, Project Manager CBRE. Rozhodovat o změně standardu nebo dispozic, když už se staví, je totiž drahé a stresující. Definovat vaše potřeby vám pomůže realitní konzultant.
adobestock_219625182
(Zdroj: AdobeStock)

Začněte včas

Pokud to s renovací myslíte opravdu vážně, měli byste začít s dostatečným časovým předstihem. „Pokud budete pracovat s plochou, která má zhruba tisíc metrů čtverečních, začněte renovaci plánovat aspoň rok a půl dopředu. S refurbishmentem větších prostorů pak doporučujeme začít nejméně dva roky předem. Když se projekt uspěchá, stojí vás to ve výsledku víc peněz,“ vysvětluje Simona Šedivá.

Ideální čas, kdy se pustit do rekonstrukce? Konec nájemní smlouvy, nebo když váš čeká stěhování.

Vycházejte ze specifik budovy

Pokud renovaci plánujete v moderní novostavbě, pravděpodobně nebudete mít možnost zasahovat do obvodů a útrob budovy, ale jen měnit vybavení, příčky a nábytek. Starší budovy naopak často vyžadují komplexnější úpravy, případně i demolice, a tak počítejte s tím, že se může rekonstrukce protáhnout. Jisté je jedno: vždy si nechte prověřit stav budovy, do které zasahujete.
adobestock_190273045
(Zdroj: AdobeStock)

Správně naplánovat renovaci není nic jednoduchého. Pokud na to nechcete být sami, nebojte se ozvat.