dubna 20, 2021

Mohly navždy zaniknout, přesto se podařilo obnovit jejich zašlou slávu. Přinášíme příběhy šesti českých brownfieldů a opuštěných industriálních staveb, které ukazují, že i z ruin může vzniknout zajímavý architektonický počin.  1. Ze šroubáren kulturní centrum

Libčice nad Vltavou kdysi bývaly významným průmyslovým centrem, od roku 1873 se tu vyráběly mimo jiné šrouby a cihly. Před pár lety průmysl nahradila kultura. Ateliér Hoffmann od roku 2013 areál postupně revitalizuje, oživil už třeba starý uhelný mlýn a kotelny. Šroubárny tak znovu žijí – zvuk strojů vystřídal šum společenských akcí, místo cihel se tu prodává designový nábytek a jídelnu pro dělníky nahradila moderní restaurace.

Brownfield_1

2. S úctou k řezničině

Z portfolia Ateliéru Hoffmann pochází i další inspirativní přeměna, tentokrát v Praze. Architekti v roce 2018 revitalizovali industriální objekt z roku 1926, který stojí v pražských Nuslích. Kdysi se tu nacházela vyhlášená uzenářská výrobna řezníka Antonína Šebka, dnes tu najdete čtyřpodlažní kancelářský objekt. Od 90. letech stavba chátrala a byla v tristním stavu, přesto se architektům podařilo zachovat původní atmosféru i komín, který zpřístupnili. Kdo chce zavzpomínat na staré časy, může se podívat dovnitř. Dodnes je tu cítit vůně uzeného.

Brownfield_2
3. Na divadelní představení do plynojemu

Ve čtvrti Ostrava-Vítkovice najdete ukázkový příklad, jak oživit zašlé průmyslové objekty. Architekt Josef Pleskot tu vdechl nový život stavbám, které byly součástí Vítkovických železáren. V multifunkční hale Gong, jež vznikla uvnitř nepoužívaného plynojemu, se dnes konají nejrůznější společenské akce. Vzdělávání zase zajišťuje Velký svět techniky; můžete tu objevit mimo jiné kouzlo vědy. Výhled na město pak nabídne bývalá pec. Největší pozornosti se areálu dostává v létě, koná se tu totiž festival Colours of Ostrava. Každoročně ukazuje, jak pestrá dokáže být slezská metropole i staré železárny.

Brownfield_3

4. Dřív auta, dnes umění

Před 113 lety tu vznikla automobilka, dnes za velkými továrními okny vysočanské Pragovky sídlí umělci a ateliéry. Najdete tu i galerii či kavárnu, sportovni halu a eventové prostory. Největší část slavného areálu revitalizace teprve čeká a společenské dění se zatím soustředí do haly E Factory, postupně by však měly ožívat i další části Pragovky. Jednoho dne tu tak možná vyroste plnohodnotná umělecká čtvrť, zahalená do původního kouzla průmyslového objektu.

Brownfield_4
5. Příští stanice: kultura

Se západním křídlem vlakového nádraží na jižním předměstí Plzně to nejdřív vypadalo bídně. Tato kulturní památka vznikla začátkem 20. století, od roku 1986 však nesloužila svému původními účelu a postupně chátrala. Cestující kolem ní tak akorát procházeli. Od roku 2000 tu občanské sdružení Johan zajišťovalo kulturní program, budova však strádala dál. V roce 2015 se konečně dočkala revitalizace. Bohatý kulturní program zůstal, přibyly multifunkční sály a kavárenský provoz. Nádraží tak získalo zpět svou ztracenou noblesu a dostalo i nové jméno:  Moving Station neboli Hemžící se zastávka.

Brownfield_5

6. Maximální využití, minimální ekologická zátěž

Na brownfieldech vyrůstají nejen kulturní projekty, ale také nové průmyslové stavby. Jednu takovou najdete na Karlovarsku, kde v roce 2018 vznikla nová industriální zóna Panattoni Park Ostrov North. Kdysi tu stávala továrna na trolejbusy Škoda Ostrov, která později zbankrotovala. Dnes si zde firmy můžou pronajmout logistické zázemí.

Projekt je unikátní tím, že se při revitalizaci podařilo znovu využít 97,8 % demoličního odpadu, který díky tomu neskončil na skládce. Většina sutin posloužila při stavbě nových budov, aniž by musela opustit pozemek – za normálních okolností by ekologickou zátěž představovala i nákladní vozidla, která by odpad vozila ze stavby a přivážela nové materiály. Díky udržitelnému řešení se doprava redukovala na minimum.

Brownfield_6


Brownfield_infobox

Jak se na plnění plánu udržitelného rozvoje mohou podílet komerční budovy?

Jak se na plnění plánu udržitelného rozvoje mohou podílet komerční budovy?

Budoucnost logistiky jedním slovem: automatizace

Budoucnost logistiky jedním slovem: automatizace

6 druhů rostlin, které můžete pěstovat v kanceláři

6 druhů rostlin, které můžete pěstovat v kanceláři