února 1, 2022
Mimo práce z domova se v posledních letech rozmohl také trend coworkingu a servisovaných kanceláří. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?

Coworking aneb trend sdílených kanceláří


Coworking je flexibilní způsob práce využívající sdílené kanceláře. Tento novodobý trend je oblíbený zejména u lidí pracujících na volné noze (tzv. freelancerů), nezávislých profesionálů a u zaměstnanců, kteří pracují distančně. Coworking je ideální volbou i pro firmy, které chtějí na určitou dobu vyčlenit své týmy pro dedikovanou práci nebo pro zaměstnavatele, kteří svým pracovníkům přidávají možnost coworkingu jako benefit ke svým stávajícím kancelářím. Do coworkingového centra ale může přijít každý, kdo hledá klidné místo pro svou práci. Mezi čtyři pilíře coworkingu patří: komunita, otevřenost, nezávislost a kooperace.

Inspirativní pracovní prostředí coworkingu je skvělou příležitostí pro networking, komunikaci a spolupráci s komunitou lidí, kterou sdílené kanceláře vytvářejí. Podstatou konceptu je společenství, setkávání se a spolupráce podobně zaměřených a naladěných lidí. Coworkingová centra často pořádají různé akce, jejichž cílem je propojovat komunitu centra a rozšiřovat obzory svých členů.  
 
Coworking_2
(Zdroj: Adobe Stock)

Přestože každý coworking vypadá jinak, všechny fungují na principu tvůrčí dílny, volného prostoru, který nabízí vše od moderního vybavení, rychlého připojení k internetu, sdílené síťové tiskárny, kuchyňky, až po relaxační zóny či zasedací místnosti. Preferujete vlastní kancelář, samostatné kóje nebo moderní open space? Provozovatelé těchto společných kanceláří myslí opravdu na každého.

Spíše než podepisování dlouhodobých pronájmů nabízí coworking mnohem flexibilnější podmínky. Provozovatelé prostor svým klientům běžně nabízejí různé členské tarify, které jednotlivcům nebo společnostem umožňují volbu té nejvýhodnější varianty v závislosti na jejich individuálních potřebách. Mezi obvyklé nabídky členství patří hot desky, vyhrazené stoly, soukromé kanceláře nebo členství s hodinovou sazbou. Členové si mohou připlatit také za fixní pracovní stůl, za pronájem celé zasedací místnosti nebo za neomezený přístup do coworkingových prostor. Většina členských poplatků obvykle zahrnuje vstup na speciální akce a další nabídky (podpora komunitní manažerky, bar s kávou a kvalitním občerstvením, uzamykatelné skříňky, partnerské slevy pro jednodušší podnikání či osobní rozvoj apod.).
 
Coworking_1
(Zdroj: Adobe Stock)

Současným trendem velkých společností (jakými je např. Microsoft či Deloitte) je budování vlastních coworkingových center ve svých prostorách nebo pronájem tzv. servisovaných kanceláří. Na trhu také najdete velmi častou kombinaci coworkingového prostoru se servisovanými kancelářemi.

Jaký je ale rozdíl mezi coworkingem a servisovanou kanceláří?


Rozdíl mezi coworkingovými centry a servisovanými kancelářemi spočívá nejen v nájemních podmínkách, ale také v typech uživatelů. Zatímco coworking funguje na principu tzv. open space, pod servisovanými kancelářemi si můžete představit privátní prostory, které běžně využívají start-upy, zahraniční firmy či malé a střední podniky. Tyto společnosti mimo plně vybavené kanceláře získají i různé druhy služeb, jako je například recepce s obsluhou, IT pomoc, bezplatné připojení k Wi-Fi, úklid prostor, obecná údržba, vybavené stravovací prostory atd. Vedle servisu pak podniky benefitují i z nižšího nájemného a nižších provozních nákladů než v případě vlastního prostoru. 
 
Coworking_3
(Zdroj: Adobe Stock)

Výhodou servisovaných kanceláří je také flexibilita a možnosti příznivých nájemních podmínek. Období pronájmu mohou být krátkodobá, dlouhodobá, roční, půlroční, nebo pouze měsíční. Pro začínající a malé podniky je mimo flexibility důležitá i možnost expanze a růstu kancelářského prostoru s jejich společností či projektem.

Společnosti nabízející sdílené kanceláře


Příkladem provozovatelů flexibilních kanceláří v České republice jsou společnosti Regus, Spaces, HubHub, Offices Unlimited či Scott.Weber. Zázemí v jejich kancelářích najdou jak podnikatelé na volné noze, tak nadnárodní korporace.

Moderní coworking a servisované kanceláře v centru Prahy


Moderní servisované kanceláře v budově Albatros nabízí mimo úchvatného výhledu na Pražský hrad také komfortní a designový nábytek, útulná zákoutí a tiché zóny pro ničím nerušenou práci. Za měsíční poplatek, ve kterém jsou zahrnuty všechny služby spojené s provozem kanceláří, se mohou nájemci těšit z možnosti aktivního odpočinku v tělocvičně, kavárny, relax zóny či z jedinečné možnosti navazování obchodních kontaktů v rámci tohoto kancelářského centra.

 Albatros_Spaces_coworking
(Zdroj: Spaces)

Sdílené kancelářské prostory s terasou na Václavském náměstíV nabídce kanceláří společnosti Scott.Weber Workspace lze vybírat z vybavených privátních kanceláří a prémiového coworku v rámci nedávno dokončené budovy The Flow Building. Lokalita na Václavském náměstí má vynikající dopravní dostupnost a tyto reprezentativní kancelářské prostory nabízí nejmodernější technologické vybavení, designovou recepci, lobby, zasedací místnosti, konferenční prostory, terasu na střeše budovy a komfortní relax zóny. Výhodou je i bezpečné parkování. 

The_Flow_Scott_Weber_coworking
(Zdroj: Scott.Weber)

Pronájem zařízených kanceláří na letišti Václava Havla


Sdílené pracovní prostory se často nachází ve strategických lokalitách, které klientům usnadňují propojení pracovního života s cestováním a dalšími volnočasovými aktivitami. Příkladem jsou servisované kanceláře a coworking na pražském letišti. Centrum nabízí plně vybavené kanceláře a moderní business lounge , která je ideální pro pracovní schůzky jak s místními obchodními partnery, tak zahraničními hosty, pro které Praha může být jen přestupní stanicí.  

Airport_Regus_coworking
(Zdroj: Regus)

Flexibilní kanceláře v industriálním stylu


HubHub nabízí kombinaci různě velkých kancelářských prostor, fix desky a flexi desky pro menší startupy a jednotlivce. Na své si přijdou hlavně fanoušci industriálního stylu. Obnažené stropy s výrazným ocelovým nábytkem jsou doplněny o kontrastní barvy, polepy a ilustrace, které vytvářejí příjemné místo pro práci a organizaci eventů. Tyto flexibilní kanceláře vyladěné do posledního detailu najdete jen pár metrů od proslulého Václavského náměstí, na rohu ulic Na Příkopě a Panská.

HubHub_coworking
(Zdroj: HubHub)

Luxusní kancelářské prostory v byznys lokalitě přímo u metra Stodůlky


Coworking najdete i v pražských Stodůlkách pod názvem West Flexi Offices. Areál plný zeleně leží patnáct minut od centra Prahy a jeho samozřejmostí je denní recepce, plně vybavené zázemí – rychlá WiFi, nábytek, chytré tiskárny, konferenční prostory, focus room, lounge a kuchyňky. Do těchto nových světlých servisovaných kanceláří se budete těšit i díky vstřícnému a profesionálnímu personálu. 
 
West_Flexi_Offices_coworking
(Zdroj: West Flexi Offices)

Neváhejte se na nás obrátit, ať už hledáte krátkodobý pronájem kanceláře nebo potřebujete poradit v tom, jaký typ sdílené kanceláře je pro vaši společnost vhodný.